Як не збити лося або оленя


Щороку на дорогах Північної Європи та Північної Америки через сутички з лосями і оленями відбуваються сотні тисяч ДТП. Такі події найчастіше призводять до найсильнішим пошкоджень автомобілів, до важких каліцтв або навіть смерті їхніх пасажирів, не кажучи вже про самих тварин. Якщо ви хочете уникнути зіткнення з лосем або оленем, то не забувайте про пильність; крім того, необхідно точно знати, що робити в разі несподіваної появи тварини перед капотом автомобіля, що рухається. Читайте далі, щоб дізнатися подробиці.

Кроки


Метод 1 з 2: Попередження зіткнення


  Як не збити лося або оленя
 1. Слідкуйте за дорожніми знаками. Найчастіше зіткнення з лосями і оленями відбуваються в місцях їх проживання - в лісистій місцевості і на шляху до водопою. Якщо ви побачили знак, що попереджає про можливу зустріч з лосем або оленем, то утройте пильність і скиньте швидкість. Ці тварини можуть перетинати дорогу в будь-який час року з різних причин. Вони можуть просто пересуватися по території свого проживання. Періоди спаровування і мисливські сезони також впливають на поведінку тварин, викликаючи часті їх переміщення. Будьте пильні.

 2. Як не збити лося або оленя
 3. Ваша швидкість повинна бути безпечною. Не женіть, проїжджаючи по місцях проживання лосів і оленів. Навіть якщо ви не будете поспішати, то все одно доїдете до місця призначення; зате, у разі зустрічі з великим тваринам, у вас з'явиться пара зайвих секунд, і ви встигнете уникнути зіткнення. Відповідно до рекомендацій фахівців-екологів, при русі через ареал проживання диких тварин в хороших погодних умовах, безпечною є швидкість не вище 90 км / год: в такому випадку у вас є трохи часу на екстрену зупинку. Рух на підвищених швидкостях пов'язано з наступними проблемами:
  • зменшується ймовірність уникнути зіткнення, тому що на екстрене гальмування залишається занадто мало часу;

  • зі збільшенням швидкості наслідки зіткнення для великого автомобіля / вантажівки помітно погіршуються;

  • можливості щодо запобігання зіткнення серйозно обмежуються: замість плавного реагування і гальмування вам в основному доводиться покладатися на об'їзд перешкоди.


  • Як не збити лося або оленя
  • Застосовуйте навички захисного водіння. Будьте готові до скоєння превентивних заходів, таких як швидке уповільнення, раптове гальмування або виключення сліпучих фар. Завжди майте на увазі, що ваш гальмівний шлях має вкластися в ділянку дороги, освітлений фарами на момент початку гальмування. Якщо ви не в курсі, при якій максимальній швидкості можна досягти такого результату, то з'ясуйте це, потренувавшись в якому-небудь безпечному місці. Переконайтеся, що ваш ремінь пристебнутий; також попросіть пристебнутися всіх своїх пасажирів: несподіваний ривок може викинути кого-небудь з машини.

  • Як не збити лося або оленя
  • Слідкуйте за околицями. По ходу руху уважно оглядайте узбіччя на предмет появи диких тварин. Якщо ви везете пасажирів, то попросіть їх допомогти, але заздалегідь попередьте, що кричати не варто, тому що від несподіванки ви можете смикнути і зреагувати неправильно. Нехай той, хто першим помітить лося або оленя спокійно скаже вам про це. Оглядайте узбіччя та придорожні смуги, заглядайте в канави (в них зручно пастися) і перетинають путівці, не зводьте очей з розділових газонів і зустрічної смуги: слідкуйте за проявом будь-якого руху, темних силуетів або блискучих очей.
   • Слідкуйте за обома узбіччями: багато водіїв приділяють основну увагу попутної узбіччі і забувають про зустрічну. Небезпека може прийти звідки завгодно, майте це на увазі і поглядайте на обидві сторони дороги!


   • Як не збити лося або оленя
   • Будьте особливо уважні на світанку й на заході. Відомо, що найбільшу активність лосі і олені проявляють в години світанку, а також з заходу до півночі. Ситуація ускладнюється тим, що саме в цей час наші очі бачать найгірше, так як вже не темно, але ще не ясно та зору складно адаптуватися до умов слабкої освітленості. Якщо в таких умовах ви відчуваєте себе некомфортно або відчуваєте складності із зором, то краще перечекайте або взагалі відкладіть поїздку.
    • Будьте насторожі. Якщо ви помітили оленя або лося, то поруч, швидше за все, бродять ще кілька, навіть якщо їх поки не видно. Якщо ви виявили одну тварину, то очікуйте швидкої зустрічі з іншими.


    • Як не збити лося або оленя
    • Ночами водите обережно. Для розширення поля зору використовуйте дальнє світло фар по максимуму, але не забувайте його гасити при наближенні зустрічного транспорту, щоб не засліплювати інших водіїв. Перерахуємо ще кілька кроків, які варто зробити при їзді вночі.
     • Якщо ви рухаєтеся по трьохсмуговими дорозі, то займіть середній ряд. У разі двосмугової дороги постарайтеся триматися якомога ближче до центру.

     • Переконайтеся в чистоті лобового скла: бруд має світловідбиваючі властивості і сильно обмежує видимість.

     • Тримайте швидкість нижче максимальної. Тим самим ви заощадите паливо і підвищите власну безпеку.

     • Спостерігаючи за узбіччями, звертайте особливу увагу на появу світних очей; ночами їх можна помітити на дуже далеких дистанціях. Іноді до самого останнього тільки очі ви і зможете спостерігати до тих пір, поки тварина не вискочить перед вами на дорогу. Майте на увазі, що лосині очі світло фар не відображають.


     • Як не збити лося або оленя
     • Якщо інші автомобілі поводяться незвично, сбавьте швидкість. Якщо ви побачили миготливі фари або аварійки, почули звукові сигнали або помітили метання людей, то сповільніть рух і приготуйтеся до зупинки! Зрозуміло, якщо машина перед вами раптом різко загальмувала, то зупиніться і ви, або, принаймні, сильно сбавьте хід. Дана ситуація може означати, що на дорогу перед цим автомобілем вискочило тварина і водієві довелося екстрено загальмувати.

     • Як не збити лося або оленя
     • Не втрачайте пильності, навіть якщо ви проїжджаєте через населений пункт. Ви тільки що в'їхали в міські передмістя, так що тепер небезпека позаду, правильно? Неправильно! У пошуках їжі лосі і олені часто забрідають в міську межу. Тварина може пастися на роздільному газоні або раптово вискочити з чийогось саду. Ні на секунду не ослабляйте уваги за кермом. Коли будете проїжджати повз лося чи оленя, то не чекайте від них раціональної реакції.
      • Гучний клаксон, миготливий світло і наближається металева громадина напевно злякають тварину до втрати пам'яті, в результаті чого воно швидше кинеться вам навперейми, ніж в сторону. Самці оленів особливо часто кидаються на що стоять або рухомі автомобілі будь-якого розміру.


      • Як не збити лося або оленя
      • Усвідомте, коли об'їзд НЕбажаний. Якщо ви раптово виявили перед автомобілем оленя, то м'яко загальмуєте. Чи не потрібно намагатися його об'їхати і взагалі покидати свою смугу; багато аварії трапляються не через збиття тварини, а є результатом зіткнення з транспортом, що йде по зустрічній смузі через різке перестроювання, пов'язаного зі спробою об'їзду раптово виниклої перешкоди - лося або оленя. Найкраще в даному випадку застосовувати навички захисного водіння і тримати таку швидкість, щоб у разі появи на дорозі великої тварини з ним не зіткнутися, встигнувши вчасно загальмувати.

      • Як не збити лося або оленя
      • Сигнальте лосю або оленя короткими гудками. Причому робіть це тільки в тому випадку, якщо тварина знаходиться досить далеко попереду, а навколо немає інших машин, які можуть хибно витлумачити ваші сигнали. Гудки злякають тварину, і воно може стрибнути в сторону, але немає ніякої гарантії, що воно не побіжить прямо на вас. Якщо ж лось або олень знаходиться в безпосередній близькості, то сигналити взагалі не варто, так як тварина може злякатися і кинутися прямо на автомобіль.

      Метод 2 з 2: Що робити під час зіткнення

       Як не збити лося або оленя
      1. Якщо зіткнення неминуче, то мінімізуйте наслідки. Якщо ви бачите, що аварії уникнути неможливо, то намагайтеся звести її наслідки до мінімуму. Ось кілька порад про те, як це зробити.
       • Постарайтеся направити автомобіль в ту сторону, звідки біжить тварина. Так ви збільшите дистанцію, бо налякане четвероноге навряд чи змінить напрямок і кинеться тому. Цей трюк навряд чи спрацює при зустрічі з групою тварин або якщо перед вами виявився олень.

       • Спрямувати свій погляд у той бік, куди ви направили автомобіль. Не дивіться на тварину, бо інакше ви можете мимоволі згорнути в його напрямку.

       • Спробуйте перетворити лобове зіткнення в ковзний удар. Сильно загальмуєте, поверніть кермо і в момент удару відпустіть педаль гальма. В результаті цього передок машини розвантажиться і трохи підніметься, не дозволивши тілу тварини злетіти на лобове скло (якщо, звичайно, ваш автомобіль досить високий).

       • Якщо вас чекає зіткнення з лосем, то схиліться до дверної стійці. У «Руйнівники легенд» моделювали цю ситуацію; в процесі проведення цілої серії зіткнень у них раз за разом виходило, що середня частина машини руйнується дуже сильно, тоді як трикутник близько дверний стійки залишається абсолютно недоторканим. Однак тут не дається жодних гарантій; краще б ви взагалі не потрапляли в такі зіткнення.


       • Як не збити лося або оленя
       • Після зіткнення з лосем або оленем уживіть необхідні заходи. Після того, як ви переконалися, що всі пасажири цілі, потрібно зробити ще кілька обов'язкових дій.
        • Постарайтеся прибрати автомобіль з дороги. Увімкніть аварійку і, якщо можливо, як можна чіткіше освітите фарами тіло тварини.

        • Уважно огляньте пасажирів на предмет отриманих поранень і по можливості надайте їм допомогу. Навіть якщо ніяких фізичних ушкоджень не спостерігається, в дуже незабаром можуть настати наслідки шоку. Підбадьорте один одного і, якщо на вулиці холодно, надіньте теплий одяг, бо в шоковому або переляканому стані можливість організму протистояти холоду помітно погіршується. Якщо ж справа відбувається взимку, то залишайтеся в автомобілі, щоб не замерзнути.

        • По можливості не наближайтеся до лежачого тварині - від страху чи болю воно може хвицнути або поранити вас рогами. Якщо тварина заблокувало проїжджу частину, то поставте машину так, щоб фари освітили тіло і включіть аварійку. Будь-які спроби пересунути тварину можна вживати тільки в тому випадку, якщо ви на сто відсотків упевнені, що воно мертве.

        • Якщо у вас з собою є аварійні трикутники та / або ліхтарі, то обов'язково їх задійте.

        • Негайно викличте поліцію або попросіть про це когось із проїжджаючих водіїв. Не забувайте, що в більшості страхових компаній вам відмовлять у відшкодуванні збитку від зіткнення з твариною, якщо ви їм не надасте поліцейський протокол про ДТП.


        Поради

        • Коли будете оглядати навколишню місцевість, то звертайте особливу увагу на можливі джерела води: струмки, болота або яри особливо привабливі для лосів і оленів. А оскільки автодорога забезпечує їм дуже зручний підхід, то ймовірність зустріти великих тварин на трасі в районі водопою вельми велика.

        • Заздалегідь продумайте свої дії в разі, якщо на дорогу перед вашим автомобілем вискочить лось або олень. Якщо ви завчасно до цього підготуєтеся, то в реальній ситуації будете діяти спокійно і ефективно.

        • Один олень - кілька оленів. Вони завжди тримаються стадами, тому якщо ви побачили оленя, то одразу ж зменшуйте хід, так як десь поруч бродять та інші. З лосями все не так однозначно, тобто один лось - це часто просто один лось, хоча, звичайно, не виключений варіант, що в околицях знаходяться ще декілька. Корови ж нерідко гуляють разом зі своїми телятами.

        • Для пошуку лосів і оленів користуйтеся фарами інших автомобілів. Вдивляйтесь в узбіччя, поки по них пробігають хвилі світла від проїжджаючих повз машин; стежте, не проявиться чи в мигтючих тінях силует тварини.

        • Будьте особливо уважні, якщо десь палає лісова пожежа. Рятуючись від вогню, лосі і олені можуть покривати величезні відстані і перебігати дорогу далеко за межами своїх звичайних місць проживання. Навіть якщо пожежа горить за багато кілометрів від вас, уважно стежте за можливою появою великих тварин, що біжать від вогню.

        • Є ще один варіант - швидко розігнатися і проскочити повз тварини. Але тут є одна проблема: досить складно зважитися на дану дію і виконати його досить швидко для того, щоб воно мало ефект. Справа в тому, що в даній ситуації швидкий розгін йде врозріз з водійськими рефлексами. Але як би там не було, при певних умовах цей варіант є найкращим способом уникнути зіткнення з лосем або оленем.

        • Іноді олені поводяться таким чином: навіть не знаходячись безпосередньо на шляху автомобіля, що наближається, вони завмирають в світлі його фар, а коли машина під'їжджає зовсім близько - кидаються на дорогу. Часто це призводить до того, що олень б'ється об борт автомобіля. З такою поведінкою дуже складно боротися, тому що якщо ви сповільниться, то тільки збільшите ймовірність зіткнення.

        • Найкраще в цій ситуації не здійснювати різких рухів кермом і не міняти швидкість їзди. Дозвольте оленячим інстинктам подбати про вас обох. І, повторимося, якщо існує найменша ймовірність зустрічі з оленем або лосем, то гнати не варто - тримайте швидкість в межах розумного.

        • Якщо ви відчули, що їзда по житлах лосів або оленів стає занадто небезпечною, то припаркуйтесь на узбіччі і відпочиньте; як варіант, можна зупинитися на ніч в придорожньому готелі; самий же кардинальний спосіб уникнути дискомфортного стану - відкласти поїздку на світлий час доби. Краще запізнитися, але залишитися живим і неушкодженим, ніж отримати поранення або навіть загинути в ім'я розкладу.

        Попередження

        • Побачити лося або оленя вночі не так-то просто, адже їх шкури мають темний окрас. Якщо ви знаєте, що проїжджаєте по місцях проживання диких тварин, то будьте подвійно обережні.

        • Захищаючи свого дитинчати, лось здатний розтрощити навіть дикого ведмедя. Олень може сильно поранити або вбити людину по тій же самій причині. Навіть якщо ви не збираєтеся заподіювати шкоду теляті, то знайте: лосю або оленю ваші наміри байдужі.

        • Не вмикайте внутрішнє освітлення під час руху. Світло в салоні відкидає відблиски на лобове скло, сильно погіршуючи видимість і заважаючи вам зауважити на дорозі темний силует тварини.

        • Не сідайте за кермо, якщо ви засинаєте або перебуваєте під впливом алкоголю. Бадьорість і тверезість не лише гарантують безпеку водіння, але також необхідні і для успішного протистояння небезпеці зіткнення з дикою твариною.

        • Свистки для відлякування оленів - даремні іграшки; не чекайте від них скільки-небудь значимого ефекту.

        • Огорожа вздовж дороги не є гарантією вашої безпеки. Лось або олень може без проблем обійти навколо, перестрибнути або просто пройти наскрізь. Чи не розслабляйтеся при вигляді огорожі; їдьте обережніше - і буде вам спокій.

        • Насправді, лосині очі відображають світло не гірше оленячих. Проблема в тому, що лосі - високі створення; їх морди знаходяться вище рівня фар більшості легкових автомобілів, тому головне світло від лосиних очей не відбивається. Дана особливість сильно ускладнює нічний виявлення цих тварин.

        • Чи не сигнальте лосю, якщо побачили його на узбіччі. З оленем це цілком може спрацювати, але лось - вельми агресивну тварину і може у відповідь атакувати автомобіль. І для вас, і для машини наслідки можуть виявитися плачевними, а лось, швидше за все, залишиться цілий і неушкоджений, адже він атакує рогами. Проїжджаючи повз лося, що не сигнальте і не міняйте напряму і швидкості руху.

        • Якщо ви спробуєте піти від зіткнення з оленем або лосем і ненароком уріжетеся в яке-небудь перешкоду, наприклад, в дерево або бетонний відбійник, то страхова компанія може вважати вас винним і відшкодувати збиток лише частково. Якщо ж, за інших рівних, ви все-таки зіб'ється тварина, то різниця, оплачена вами з власної кишені, виявиться істотно менше.

        • Все вищесказане відноситься ТІЛЬКИ до лосям і звичайним оленям. Інші копитні чотириногі, наприклад, коні або північні олені, володіють іншими повадками, а тому поради, приведені в даній статті, до них незастосовні.