Як здавати назад з причепом


Їзда заднім ходом на автомобілі з причепом - процес не такий складний, як може здатися з першого погляду; трохи практики - і справа в капелюсі!

Кроки


  Як здавати назад з причепом
 1. Треба розуміти, що при їзді заднім ходом для керування рухом причепа автомобілю потрібно здійснювати попереджувальні зміни траєкторії. Необхідно заздалегідь продумати маршрут з урахуванням таких факторів: куди повинен їхати причіп, коли і в якому напрямі слід крутити кермо, які перешкоди знаходяться на вашому шляху, як зчіпка буде рухатися відносно всіх навколишніх об'єктів і т.д.

 2. Як здавати назад з причепом
 3. Візьміться однією рукою за кермо і поверніться назад, щоб бачити причіп і простір за ним.

 4. Як здавати назад з причепом
 5. Для того щоб причіп рушив вліво, крутите кермо вправо (якщо дивитися на ніс автомобіля з салону). Іншими словами, нижня точка рульового колеса задає напрям причеп. Розворот назад голови і корпусу помітно полегшує рулювання і розвиває «почуття причепа».

 6. Як здавати назад з причепом
 7. Для того щоб зробити поворот за ріг, спочатку потрібно відвернути причіп від кута (способом, описаним вище), а потім повернути кермо в зворотному напрямку, направивши причіп в поворот.

 8. Як здавати назад з причепом
 9. Як правило, найбільшу проблему представляє поворот під 90 ?. По можливості прагніть до того, щоб причіп повертав не в пасажирському, а у водійському напрямку (тобто, наліво; тут і далі мова піде про леворульних автомобілях і країнах з правостороннім рухом), адже в такому випадку він набагато краще видно.

 10. Як здавати назад з причепом
 11. Наблизившись до кута при русі заднім ходом, вирулив на середину дороги і, коли задня стінка причепа порівняється з кутом, сильно викрутити кермо вліво, щоб автомобіль опинився на дорозі під кутом носом до лівої узбіччі (як ніби ви рухалися вперед і почали здійснювати лівий поворот).

 12. Як здавати назад з причепом
 13. Візьміться за нижню частину рульового обода обома руками і в міру руху назад обертайте колесо, направляючи причіп в потрібному напрямку.

 14. Як здавати назад з причепом
 15. Дуже важливо уникнути «складання» причепа, тому не допускайте глибокого рулювання. В ідеалі, ви повинні заскакувати в поворот одним плавним рухом. У реальності ж, для більш чіткого заходу в поворот вам напевно доведеться періодично зупинятися, протягувати вперед і коригувати траєкторію.

 16. Як здавати назад з причепом
 17. Не соромтеся зупинятися, протягувати вперед і коригувати рух стільки разів, скільки потрібно для безпечного завершення маневру.

 18. Як здавати назад з причепом
 19. Як не дивно, найскладніше в цій ситуації - не звертати уваги на роззяв, який неодмінно зберуться на вас подивитися і будуть з передчуттям очікувати вашої помилки.

Поради


 • Не бійтеся в разі чого зупинитися, вийти з машини і розвідати обстановку. Краще багато разів побігати, прикидаючи траєкторію, ніж один раз влаштуватися і оплачувати потім збиток і ремонт.

 • Спочатку навчіться заднього ходу з довгим причепом, а вже потім починайте освоювати їзду з більш коротким. З яким би причепом ви не тренувалися, не забувайте робити все повільно.

 • Ніколи не повертайте кермо занадто швидко.

 • Перед тим, як рушати заднім ходом, візьміться правою рукою за нижню точку рульового колеса (позиція «на 6:00»). Після того, як машина прийде в рух, просто крутите кермо туди, куди ви хочете направити причіп. Спробуйте! Якщо при їзді заднім ходом ви будете рулити саме так, то виключіть яку можливість випадково повернути колеса не туди.

 • Набагато легше здавати назад практично по прямій, здійснюючи лише невеликі рухи кермом. Уникайте ситуацій, коли ви входите в поворот, відразу повертаючи кермо на 90 ?. По можливості, намагайтеся використовувати всю ширину дороги, щоб домогтися менш крутий траєкторії. Якщо місце дозволяє, то щедро замахується і починайте маневр сильно заздалегідь.

 • Не поспішайте! Якщо щось пішло не так, відразу ж зупиніться і уважно обдумайте, які дії треба зробити, щоб виправити ситуацію, а вже потім продовжуйте рух.

 • Короткі причепи маневрені і чуйні до керуючим впливам, саме тому при їзді заднім ходом справлятися з ними складніше. Довші причепи прощають багато помилок, але, в силу їх габаритів, вимагають набагато більших зусиль для того, щоб здати за ріг.

 • Якщо ви бачите, що належить їзда заднім ходом, то полегшите собі життя і пересуньтеся впритул до дверей водія. Ви зможете розгледіти край причепа, до того ж отримаєте значно кращий вигляд з водійських дзеркал; крім того, ви завжди зможете побачити задню частину причепа, обернувшись через плече. Якщо, наприклад, вам потрібно обігнути заднім ходом якусь перешкоду по лівому борту, то пересуньтеся до дверей і відразу ж зрозумієте, як це зручно!

 • Потренуйтеся на який-небудь порожній майданчику (наприклад, на парковці). Дістаньте кілька помаранчевих конусів, вони можуть здорово допомогти.

 • Здавати назад з довгим причепом набагато легше, ніж з коротким.

 • Роззяви теж можуть стати в нагоді: попросіть когось з них постежити за простором ззаду причепа, адже для вас це - сліпа зона.

 • Придбайте пару недорогих рацій. Перемовлятися по ним з людиною, яка вам маякує, набагато зручніше, ніж голосно кричати один одному.

 • Дуже зручно собі уявляти, що задні колеса вашого автомобіля є керманичами колесами причепа (тобто, у причепа як би чотири колеса, і керманичами є задні колеса буксирує автомобіля). Тепер, для того щоб повернути причіп в потрібному напрямку, вам необхідно правильно задати кут між віссю причепа і задніми колесами вашого автомобіля. Тому спочатку поставте кермові колеса так, щоб причіп і задня вісь опинилися під «правильним» кутом (повернувши кермо в «неправильному» напрямку), а потім включайте задню і починайте рух в потрібну сторону.

 • Спостерігач і водій не повинні забувати поглядати вгору! Поширена помилка полягає в тому, що люди концентруються на перешкодах, розташованих на рівні землі, забуваючи про кронах дерев і проводах. Коли ви минете дерево і бачите, що проходите впритул, не забудьте перевірити і нахил стовбура, адже гілки запросто можуть процарапать дах!

Попередження

 • Перевірте і перевірте причіпний пристрій, страхувальні ланцюги, лебідку з кронштейном і електричний кабель з роз'ємом.

 • Якщо ви виявили, що рухаєтеся не туди, негайно зупиніться, простягніть вперед і пробуйте знову.

 • Якщо причіп почав складатися (повертати під дуже крутим кутом), негайно зупиніть автомобіль. Подайте вперед і почніть маневр заново.