Як вибирати бінокль


На сьогоднішній день на ринку існує величезна різноманітність біноклів, які дуже сильно розрізняються за цінами і технічними характеристиками. Дана стаття допоможе вам звузити поле пошуку, яке багато в чому буде залежати від того, для чого вам потрібен бінокль.

1.


Визначте головну мету використання бінокля: спостереження за птахами, полювання на великого звіра, плавання на човні, перегляд спортивних заходів і т.д. Можливо, ваші потреби настільки широкі, що вам знадобляться два або більше бінокля, а може бути, вам достатньо одного «універсального» бінокля.

2.


Навчіться розбиратися в номенклатурі. Її позначення схожі на математичні формули, наприклад, «8x32», проте, в даному випадку це - не множення, а умовне позначення, яке не має відношення до математики. Воно означає, що бінокль має збільшення 8 разів (8x), а діаметр об'єктива становить 32 міліметра. У біноклях, підзорних трубах, оптичні приціли і інших невеликих оптичних приладах використовується метрична система заходів, навіть у США. У більшості випадків буває досить збільшення 7x-10x. Ще один термін, який потрібно знати, - це «покриття», що позначає нанесення різних спеціальних хімічних речовин на поверхні лінз для мінімізації відблисків і відбиття світла від лінз, а також для поліпшення передачі світла через лінзи. Виробники використовують різні торгові назви для своїх покриттів, проте всі вони виробляють один і той же. «Протитуманний» означає, що з вузла об'єктива був вилучений повітря, що містить вологу, а замість повітря був закачаний інертний азот, який не конденсується всередині вузлів об'єктивів (в біноклях вони називаються «тубусами») і не викликає запотівання об'єктивів зсередини. «Водонепроникний» бінокль може витримати незначне занурення у воду. Термін «вологостійкий» є більш розпливчастим. Можливо, він означає, що бінокль може витримати невеликі бризки або легкий дощ, проте в цілому можна сказати, що виробник такого бінокля перестраховується і не стверджує напряму, що лінзи є по-справжньому водонепроникними.

3.

Навчіться розрізняти призми Порро і призми з дахом. Ці два види призм пропускають входить світло різними шляхами. Характерною ознакою призми Порро є «вигин» під прямим кутом у кожному тубусі. Як правило, дана технологія є дешевшою і використовується у відносно недорогих оптичних приладах зі скромними характеристиками. В результаті, кінцева продукція відрізняється великими розмірами і вагою в порівнянні з біноклями, що мають призми з дахом, при однаковому збільшенні і розмірах об'єктивів. У біноклів з призмами з дахом всі лінзи і призми розташовуються на одній лінії, завдяки чому, зменшується розмір біноклів, підвищується їх якість і, зрозуміло, ціна. Є, звичайно, чимало виключень, але вони лише підтверджують правило. «Центральний фокус» дозволяє фокусувати одночасно два об'єктива, в той час як «індивідуальний фокус» вимагає окремої настройки кожного об'єктива для одержання однакового фокусу, що в більшості випадків неприйнятно.

4.

Об'єктиви більшого діаметру пропускають більше світла, що дуже важливо при використанні бінокля в умовах низької освітленості, а також збільшують розмір «вихідного зіниці» (докладніше про це див нижче), однак більший розмір означає і більшу вагу. Біноклі з великим збільшенням також мають більшу вагу. Крім того, «поле зору», тобто, область видимості через об'єктиви (виражається в «x» футах або метрах, як правило, на відстані 100 ярдів або метрів, наприклад, 60 футів (18 м) на відстані 100 ярдів (910 м ), 20 M/100 M і т.п.) залежить як від діаметра об'єктивів, так і від збільшення.
{LikeAndRead}

5.

Отже, давайте розглянемо типові способи використання бінокля і деякі міркування, які слід взяти до уваги. Бінокль для спостереження за птахами повинен мати кілька основних характеристик: гарне збільшення, широке поле зору, щоб легко відстежувати невеликі, швидко рухомі об'єкти, можливість близькою фокусування, невеликі розміри і вага, щоб можна було довго носити бінокль на шиї, а також всепогодность. Таким чином, для даної мети нам потрібен бінокль із збільшенням 8x, діаметром об'єктивів 32 мм, призмами з дахом. Бінокль повинен бути легким і компактним, щоб його легко можна було прибрати у внутрішню кишеню куртки. У свою чергу, для спортивного вболівальника, який спостерігає матч на добре освітленому стадіоні, сидячи на сидінні, розмір і вага бінокля особливого значення не мають, тим більше що він дивиться в нього лише час від часу. Не потрібна йому і бездоганна колімація, яка так важлива для мисливцям, які годинами не відриваються від бінокля. Вболівальник буде цілком задоволений недорогим біноклем з призмами Порро і 7 - 8-кратним збільшенням. Навряд чи його цікавитиме водонепроникність, високоякісні покриття та інші навороти, які йому не знадобляться. Мисливцям на великого звіра, яким доводиться вистежувати і переслідувати здобич на великих відстанях, слід придивитися до якісних біноклям з об'єктивами 10x40 або трохи більше, з великим збільшенням, пристосованим до умов слабкого освітлення, і що має покриття антивідблиску. Як правило, такі біноклі можна не тільки тримати в руках, а й встановлювати на обертовий штатив, табурет або іншу тверду опору, зводячи до мінімуму коливання зображення. Велике значення мають всепогодность і ударостійкість. Більшість європейських виробників якісної оптики пропонують для цієї мети біноклі з призмами з дахом з усіма прибамбасами, правда, ціни у них відповідні.

6.

У числі інших характеристик слід згадати відстань між оком і окуляром і окулярние раковини. У більшості біноклів маються окулярние раковини на лінзах окулярів, які служать в якості зазорів для правильного розташування очей спостерігача за лінзами окулярів і фокусування зображення об'єкта. Для тих, хто носить окуляри, бажано, щоб окулярние раковини складалися, відкручувалися, прибиралися всередину або знімалися для зменшення відстані між скельцями окулярів і лінзами окулярів. Перш ніж купувати бінокль, підберіть той, що найкраще підходить саме вам. У людей з близько посадженими очима може виникнути проблема через неможливість налаштувати досить близьку відстань між зіницями, тобто, неможливість розташувати тубуси бінокля досить близько один до одного, щоб вихідний зіницю (див. нижче) перебував на одному рівні з очима. Обов'язково перевірте цей параметр, перш ніж робити дорогу покупку.

7.

Тепер поговоримо про діаметр вихідного зіниці і про його значення при виборі бінокля. Діаметр вихідної зіниці - це величина променя світла, що залишається на лінзах окулярів. Розміри можна побачити і порівняти, піднявши бінокль на витягнутих руках і направивши на освітлене сонцем небо. Ви побачите невелике яскраве світлове пляма круглої форми на місці зазвичай чорного поля лінз окулярів. Діаметр вхідного зіниці можна обчислити, розділивши діаметр лінз об'єктивів на збільшення, наприклад, при розподілі діаметра лінзи об'єктива 32 мм на збільшення 8 крат виходить діаметр вихідної зіниці 4 мм. У біноклів 10x40 діаметр вихідної зіниці також становить 4 мм. Так звані «морські» біноклі мають характеристики 7x50, і це невипадково:

Діаметр вихідної зіниці - це розмір зображення, який ви намагаєтеся поєднати із зіницею вашого очі, коли тримайте бінокль до очей. При максимальному розширенні діаметр людської зіниці становить приблизно 5 мм. Він звужується до набагато менших розмірів залежно від вхідного світла. Вихідна зіниця біноклів з відносно невеликим збільшенням і великим діаметром об'єктивів, наприклад, 7x50, перевищує максимальний діаметр людської зіниці, що значно полегшує суміщення вихідної зіниці з людським зіницею. Це важливо, коли спостерігач знаходиться в нестійкому положенні, наприклад, на хиткій палубі або щоглі судна. Для порівняння спробуйте подивитися на об'єкт через лист паперу, згорнутий у трубку, і через абажур лампи, і ви переконаєтеся, що, чим більше діаметр, тим краще!

8.

Враховуючи вищесказане, слід згадати також дуже невеликі, компактні біноклі. Деякі з них не перевищують розміром сигаретну пачку, однак при цьому вони є дуже якісними, хоча їх поле зору і вихідний зіницю досить невеликі. Недорогі моделі біноклів, мабуть, не варті згадки, в той час як елітні бренди пропонують чудову напрочуд компактну оптику за ціною, назад пропорційної розміру.
{/LikeAndRead}